Zoner.cz |  Czechia.com |  Inshop.cz |  Interval.cz |  CA Czechia.cz |  InMail.cz  Hostováno na serverech CZECHIA.cz
Oficiální stránky v ČR
Home > Ostatní > Cony a setkání > Bilcon 99
Hlavní
Biografie
Bibliografie
Recenze
Galerie (567)
Postavy z knih
Odkazy
Vše o hře
Novinky
Vše o filmu
Novinky
Galerie (140)
Herci
Anketa
Rozhovory
Komentáře (4028)
Protest
Download
FAQ
Čtenáři
Klub AS
Soutěž
Fórum
Ankety
Nej Yennefer
Povídky
(63)
Facebook stránky
Ostatní
Zakl. jako sexuální idol
AS ve slovníku spis.
Články AS
Dřevárny (kdy, kde)
Cony a setkání
Erby států a rytířů
Hra
Kalendář
Testy znalostí
Inspirace AS
Mapy světa AS
Povídky AS
Mistr Geralt zabiják
Rodokmeny
Slovník Starší mluvy
Zaklínačská znamení
Komixy
Systém
Fulltextové vyhledávání:
Zasílání novinek mailem:

Kolik je 36 / 6:
Aktuálně ve fóru

jeff777 - 15.06.2024 13:38:00
...

jeff777 - 15.06.2024 13:35:00

Bilcon - Myšicon '99

    Ve dnech  12. - 14. 11. 1999 proběhl v Ostravě fantasy Con s názvem Bilcon, pořádaný klubem KLF Ostrava. Akce byla pouze pro zvané, já jsem se jí zúčastnil vlastně jen díky ochotě pánů Jiřího a Roberta Pilcha a Dittmara Chmelaře, ale především pak Andrzeje Sapkowskeho, který mě do tohodle všeho dostal. Special thanx goes to Andzrej!!!
    Ráno v sobotu jsem byl domluven s Dittmarem Chmelařem, že se staví ke mě domů pro počítač s offline verzí těchto stránek. (Pro ty kdo neví: mám auto, ale jedna obzvláště zvídavá motorizovaná jednotka Policie České republiky mi po zevrubné prohlídce mého vozu odebrala malé technické osvědčení a tudíž jsem díky zanedbání kontroly STK nepojízdný.) Setkání proběhlo podle plánu, naložili jsme počítač a odjeli na Bilcon.
    Na místo jsme měli dorazit někdy kolem 1/2 11 - 11 hodin. K našemu překvapení však ani jedna cesta po které jsme jeli, nevedla k rekreačnímu středisku Myšinec, kde se akce konala. Po ujetí nezbytných 10-ti kilometrů navíc jsme se svěříli do péče jednomu nejmenovanému, růžovomodrému,  prorážejícímu mobilnímu operátoru, který sice svým heslem "POKRYTO" přesvědčil mnohé z nás abychom využili právě jeho služeb. Jaké však bylo naše zklamání, když jsme zjistili, že ono zmíněné heslo se netýkalo vesnic Kyjovice, Čavisov a přilehlých, vzdálených jen 3 km od metropole Ostrava, ani nebudu popisovat. Mobily odmítaly poslouchat a tak se dala protlačit jen obyčejná textová zpráva: "Čekejte u hospody Na Zátiší, stavím se tam pro vás, Robert". Vydali jsme se mu sice naproti, ale na základě Murphyho zákona o cestách, z nichž ani jedna nevede na to správné místo, jsme se opět vrátili na smluvené stanoviště. Nicméně, k všeobecnému posměchu Heleny Stolárikové a její party, jsme dorazili o půl hodiny později, ale dorazili.
    Na rozdíl od Parconu, zde na mne organizátoři nezapoměli a věnovali mi celou hodinu z programu. Chtěl bych tímto všem organizátorům, zvláště pak Romanovi a Standovi,  poděkovat za jejich péči a skvěle prožitý den! Po vynesení počítače z auta a jeho uzamčení do bezpečné místnosti jsem se, vybaven diktafonem a foťákem vydal na lov. Jako první místnost jsem si vzal na paškál bar.
    První, koho jsem odchytil, byl sám Andrzej Sapkowski. Seděl u počítače a sledoval jak se hraje hra Age Of Empires II. Trochu jsem jej vyrušil a protože zrovna držel v ruce z poloviny plnou sklenici piva, podebatoval jsem s ním o kvalitě našeho a Polského piva.

Mistře, jaké pivo zrovna pijete?
- Radegast, jiné tady nemají...

Máte nějaké své oblíbené?
- Mám! Nejvíce mi chutná Kozel. Ale né ten klasický, ale tmavý říznutý světlým, ten je můj nejoblíbenější. Taky mám rád Radegast a v Polsku si kupuji Pilsner Urquel. Polské pivo není dobré, Vaše je lepší. Jenže je moc drahé, u nás stojí i 1.000 zlotých, což je 100 Kč. V restauraci bývá mnohdy i draší...

Dnes tady mám svůj program, účastníte se ho?
- Samozřejmě! Musím být při tom, když někdo mluví o mě!

A nebude Vám vadit pár dotazů a rozhovorů a Váš tip na nejlepší čtenářskou představu Yennefer?
- Kdepak! Už se na to těším, mám svůj tip, taky jsem hlasoval, máš hodně dobré stránky, Pavle! (Wow!)

    Tak tohle byl rozhovor č. 1. Pak Andrzej někam zmizel a já se přesunul k dalšímu stolu, na kterém se hrála desková hra podobná Talismanu. Jmenovala se Démoni a Draci, nebo tak nějak, je k sehnání v knihkupectví Geralt za super cenu: 100 Kč. (Talisman stojí kolem 350). Další úlovek byl Jiří Pilch.

Chtěl jsem se zeptat jestli jste se dostal už k těm povídkám?
- Ještě pořád ne, mám teď ještě další práce na překladu nové knihy od Lecha. Pracuji i tady a taky v neděli. Ale slibuji že příští týden se na to mrknu, však se stav a já ti povykládám

    Mezitím se vrátil Andrzej. Jak sám řekl, byl tam, kde i skřeti chodí neradi :))) Zeptal se Romana, jestli se bude promítat StarWars, Epizoda I. Bohužel, tenhle film k dispozici nebyl, ale nabídka byla: Fifth Element, Starship Troopers nebo Matrix v originále. Andrzej prokázal skvělou znalost těchto filmů, když věděl, který z herců hraje hlavní roli. Trošku mě zklamal, když prohlásil, že Matrix vidět nemusí, že to není nic pro něj. Říkal, že do kina nechodí, že má 150 programů na kabelové televizi. Ale co je prý problém, jen jednu televizi, že jeho žena se dívá na své "seriály" a on jí nemůže nic říct a tak si všechno nahrává a pak v jednu, ve dvě v noci sedí se sluchátky na hlavě a pouští si filmy které neviděl. No a pak byl oběd a všichni odešli.
    Tedy všichni né, v místnosti, kde se promítaly videa ještě pár lidí zůstalo. Zašel jsem si pro svůj počítač abych vyzkoušel funkčnost stránek. Pracovaly dobře. Sešlo se pár lidí a pak se začal promítat Fifth Element. Byl úchvatný, moc se mi líbil. Mimochodem, Mila Jovovich, hlavní hrdinka filmu, má úplně stejné datum narození jako já. Film byl na dvě CD. Běžel na "dost dobrém" notebooku s DVD jednotkou, Pentium II 350 MHz, 128 MB RAM, Windows NT. Ale i tak dobrý notebook se přehřeje a pak blbne. Tak se stalo i po skončení CD č.1. Druhé už nešlo načíst. My chtěli ale film vidět do konce a tak přišla na řadu má "šunka" - Pentium 100 MHz, 32 MB RAM, 24 x speed CD ROM, o níž bylo prohlášeno, že asi nebude stíhat. Stíhala perfektně, jak jsem byl od začátku přesvědčen a ve filmu opět dobro zvítězilo nad zlem. Pak nastala třetí hodina a začali se trousit lidé na "debatu s tvůrcem internetové stránky sapkowski.cz" jak bylo honosně uvedeno v programu.
    Přišel i sám mistr Sapkowski, aneb, jak sám prohlásil: "Ten kokot dubový, který to všechno způsobil". Lidí se nasbíralo hodně, jak ostatně dokumentují fotografie roztroučené okolo. Seznámil jsem přítomné s obsahem stránky, pobrali jsem každou stránku do nejmenšího detailu. Andrzej měl pár připomínek, na kterých už pracuji. Všem se líbila galerie obrázků z knih a bibliografie, zvláště pak Andrzejova fotka. Termín Jezerní paní byl ustanoven na konec února, začátek března příštího roku. V Polsku také vyšla nově zpracovaná kniha Yrrhedesovo oko. Andrzejovi se nelíbila stránka recenze, prohlásil, že ji mám okamžitě přeskočit, důvod, proč tak chtěl jsem dosud nepochopil :))). Také galerii pobitých mistrem Geraltem se dostalo náležitého aplausu, taktéž představě Rience a Geralta. O hře ani o filmu nemá Sapkowski žádné zprávy, ale dost se mu líbila hudba a ptal se odkud jsem jí sehnal. No a nadešel zlatý hřeb večera, vyhlášení nejlepšího obrázku ankety o nejlepší představu Yennefer. V porotě byl: Andrzej Sapkowski, Dittmar Chmelař, Jiří Pilch a já. Procházeli jsme jeden obrázek za druhým, atmosféra byla skvělá, magie byla všude! Zabodovala Yennefer číslo 19, která vyhrála v kategorii čtenářů a líbila se nejvíc i mistru Sapkowskému. Bravo, blahopřeji. Ceny budou předány až je LUPO namaluje. Nad obrázkem vyhodnoceném porotou jako nejlepším se ještě diskutuje, váhá se mezi číslem 1 a číslem 24. Pak jsem překvapil Andrzeje s tím, že si má dát test znalostí svého díla. Prohlásil že si test už dával, ten nejsložitější a dopad bledě takže odmítl a nakonec to dopadlo tak, že na otázky z testu č. 2 odpovídali všichni a byli by se bývali dověděli hrozný výsledek, nebýt jedné maličkosti a sice toho, že jedna ASP stránka nebyla naprogramována zrovna nejlépe a spadla mi, takže se zúčastnění nedověděli počet chyb, ale že jich dělali hodně! Pak jsem všem poděkoval, dostalo se mi i velmi milého potlesku a debatu jsem ukončil.
    Následovala volná diskuse. Odchytil jsem Andrzeje a zeptal se ho na pár otázek:

Co teď zrovna děláte, mistře? Odpočíváte nebo něco píšete?
- Teď jsem zrovna dokončil velkou encyklopedii fantasy. Je to něco jako slovník i lexikon dohromady. Je to obsáhlé dílo pojednávající o příšerách, názvech a ostatních věcech vyskytujících se ve fantasy literatuře.

Kdy plánujete vydat šestý díl ságy o Geraltovi a Ciri a jak se bude jmenovat?
- Ha, ha, ha! To si jako myslíš že mě nachytáš? Kdepak, sága je skončena, nikdy nenapíšu další díl. Možná, ale zatím nemám představu, bych napsal další povídky s Geraltem, ale to je ve hvězdách.

A jak vypadají práce na románu o husitech?
- Dobře. Sbírám materiály, studuji je a čtu vaši historii. Román je jedním slovem v přípravě!

Dočetl jsem Jezerní paní v polštině a protože jsem některým věcem nerozuměl, chtěl bych se Vás na ně zeptat.
- Já už si na to vůbec nepamatuji, ale možná něco budu vědět...

Je nějaká spojitost mezi zde přítomným Dittmarem Chmelařem a hrdinským půlčíkem Didi Chmelařem ve velké bitvě u Starých Pup?
- Jooo, Didi Chmelař Hofmaier je vytvořený podle Didiho Chmelaře (zvukový doprovod 1, 2)

Jak víme, velice brilantně jste tuto ságu zakončil, nechal jste si tímto otevřeným koncem prostor na další román nebo povídku?
- To bylo tak, v Polsku se dohadovali, že Geralt umře, jiní zas tvrdili že neumře. Vyřešil jsem to úplně jinak, a jak už jsem říkal, konec je otevřený ne proto že bych dále psal ságu, ale proto že možná napíšu nějaké povídky.

Co říkáte na překlad Standy Komárka?
- Je jedním slovem skvělý! A hlavně tam, kde já si dělám srandu, nebo vyprávím nějaké anekdoty, on to přeloží tak, že v mnoha případech je to ještě legračnější než originál!

A jak se Vám líbí trpasličtina?
- Líbí! Já vůbec takový záměr nemám, já v knihách neužívám nějaké nářečí pro ně. Já ho tam mám strašně málo a Standa to pojal tak, že to je právě na překladu lepší než v originále! Trpaslíci jsou národ, který se chce integrovat, oni mluví obecným jazykem, nemají svůj. Oni se chtěji, narozdíl od takových elfů, asimilovat.

Když čtu Vaše knihy v originále, vždycky se směju slovíčku "šukat", víte co to znamená v češtině?
- Hledat? Ne, já to vím, právě mám takovou příhodu, byl jsem na setkání autorů v Ústí nad Labem a tam se někdo ptal, co bude v druhém díle ságy. Já říkám: "Geralt šuká Ciri" a ozval se šílený smích, a tak se ptám, co je k smíchu a tam mi to teprve někdo vysvětlil :))) Nebo další příhoda, sedíme u Vás v Čechách v hotelu a přiběhnou nějaké holky a křičí "Kde jestessu ti Poloci, My šukame Polokoch", a my říkáme "A my len Polki" :))) (zvukový doprovod 1)

    No a to bylo z celého dne všechno, pak už se jen pilo a hodovalo až do rána. Já se toho bohužel nezúčastnil, je to proti mému přesvědčení, a tak nemohu sloužit. Můj závěrečný dojem z Bilconu je velice pozitivní, moc se mi tam líbilo a už se těším na příští rok.

Nero

Andrzej Sapkowski CZ by Nero 2000
(Nebudu sem psát, že všechna práva vyhrazena, páč je to blbost. Tak kdybyste si své dílko poznali, napište mi majla a dáme to do pořádku)
 Poslední úprava:21.11.2002 12:38:06

Hostováno na serverech CZECHIA.cz